Menu Zavřeno

PŘÍBĚHY

H.O.L.I. CZ

Na počátku roku 2021 si dovolujeme krátce bilancovat uplynulý rok 2020. 

V tomto roce jsme zaznamenali mnoho úspěchů týkajících se rozvoje a fungování naší organizace. Nouzový stav a jeho důsledky nás však přinutily omezit činnost ve smyslu zaměstnávání a ubytovávání našich klientů, ale na druhou stranu jsme měli možnost více promyslet a rozvinout náš vlastní výrobní program. Sušení ovoce, zeleniny a bylinek jsme obohatili o další zpracování těchto surovin. Tak začala produkce sirupů, čatní, marmelád a dalších výrobků z plodin, které nám poskytuje příroda z našeho okolí, nebo které jsme si sami vypěstovali. S tím narostla potřeba rozšířit naše podnikání o výrobní prostory, což nám umožní vytvořit další pracovní místa, která plánujeme nabídnout našim klientům.

 

Na počátku školního roku 2020 jsme se seznámili s další klientkou, která přijala příležitostné pracovní uplatnění jako prodejce našich výrobků na trzích. Opět zasáhla omezení z důvodu pandemie a naše spolupráce byla přerušena s příslibem další spolupráce v okamžiku, kdy se uvolní společenská situace.

 

Dlouhodobě pracujeme s rodinou, která má dlouhodobě problémy s bydlením a nyní se nám podařilo zajistit jim důstojné bydlení, kterého se jim nedostávalo několik let. Od příštího týdne budou konečně žít v důstojných podmínkách. V jejich současném místě pobytu je od měsíce září roku 2019 dlouhodobě místo neobyvatelné, navíc majitel neoprávněně pře 14 dny odpojil přívod vody a jedná arogantně, sprostě a nevybíravě. Jednání s úřady – OSPOD – považuji za velmi vstřícné a ochotné.  

Této rodině se nám podařilo po několika měsíční snaze najít plně vyhovující bydlení v rodinném domě.  K dispozici
měli kompletní vybavení domácnosti a ošacení všech členů rodiny. Rodina bohužel nově nastavenou situaci neunesla, a i přes veškerou péči naší organizace, majitele nemovitosti i úřadů, se rozpadla.  Děti musely být umístěny do ústavní péče.

 

V průběhu měsíce února 2020 se nám podařilo se nám zajistit – pro začátek – brigádu pro 3 klienty Azylového domu v Hradci Králové. Jedná se o práci ve strojírenství a ve směnném provozu u partnerské firmy Škoda Auto. Po více než měsíčních jednáních a za pomoci spřátelené firmy se nám podařilo zajistit pro naše klienty řadu výhod, jako např. ubytování, zálohu na běžné výdaje (potraviny apod.), než obdrží svoji první výplatu. 

Do místa svého pracovního uplatnění nastoupili 2. března, kde se ubytovali, seznámili se vším potřebným a také s harmonogramem pracovních směn na celý měsíc březen.

 

Omezení jarní vlny pandemie postihla naše klienty, které se nám na jaře podařilo umístit u partnerské firmy ŠKODA AUTO. Naši klienti si radosti ze svého zaměstnání příliš neužili a po třech týdnech byli nuceni své zaměstnání opustit a skončili opět na ulici. Jeden z nich přijal nabídku na ubytování v našem provizorním azylu s možností podílet se na údržbě a rozvoji naší organizace. Po půl roce spolupráce se rozhodl pro samostatnou cestu, našel si ubytování a vlastní pracovní uplatnění. 

 

Věnovali jsme jim do začátků základní vybavení domácnosti, abychom jim usnadnili start v nové životní etapě. 

Nezbývá, než jim držet pěsti!

Koncem prosince roku 2019 jsme byli upozorněni na další „případ“. Matka se sedmiletým synem neměla kam jít a období vánočních svátků prožívala se synem na ulici poté, co marně hledala pomoc u známých. Navázali jsme s ní kontakt a s pomocí přátel jsme se o ni a syna postarali v našem provizorním azylu. Ve druhém lednovém týdnu se nám je podařilo umístit v dočasném pobytovém zařízení a dále spolupracujeme na jejich osobní stabilizaci, vyhledávání bydlení a pracovního zařazení pro matku.  

V tomto měsíci nás oslovila další matka s dětmi, klientka Domova pro matky s dětmi, se žádostí o pomoc při hledání pracovního uplatnění. Prozatím se nám podařilo jí najít práci na DPČ a i nadále pokračujeme v dalším vyhledávání práce. 

Od listopadu roku 2019 se nám do péče dostala rodina se šesti dětmi. Tato rodina sice bydlí v bytě, ale v katastrofických životních podmínkách a díky tomu jim hrozí, že bude rozdělena a děti budou umístěny do ústavních zařízení. Jedno dítě je autista, který vyžaduje celodenní péči. Otec je v částečném invalidním důchodu. Tato rodina drží pohromadě a díky neutuchající snaze otce, to tak prozatím je. Rodina se do těchto potíží dostala hlavně díky spekulantům, kteří využili jejich slabé sociální situace. Díky naší podpoře a podpoře dárců se nám daří jim usnadňovat život a i nadále hledáme další možnosti podpory a pomoci pro tuto rodinu.   

V září téhož roku jsme byli osloveni další klientkou, paní ve zralém věku, která se ocitla na ulici. Ačkoliv její situace byla nepříznivá již delší dobu, paní to nevzdávala a snažila se najít východisko. Pomohli jsme jí najít místo pro přechodné bydlení a dále spolupracujeme při hledání pracovního uplatnění. 

V červenci roku 2019 nás oslovila matka se dvěmi malými dětmi, která se nacházela v krizové životní situaci (mmj. zažívala i domácí násilí) a žádala nás o pomoc. Neváhali jsme a po zajištění základních podmínek pro přesun jsme je na krátkou dobu umístili u nás v provizorním azylu, než se nám podařilo zajistit možnost dalšího ubytování. Bylo nutné se postarat nejen o děti, ale i o matku, která v té době vyžadovala akutní psychologickou pomoc. 

Na počátku roku 2019 jsme oslovili Domov pro matky s dětmi s nabídkou možností pracovních uplatnění pro jejich klientky. První, takto zařazenou, byla matka s dcerou a to opět na DPČ.   

V roce 2018 činnost naší společnosti dospěla do fáze, kdy jsme mohli začít zaměstnávat první klienty.

Naše první klientka byla u nás zaměstnaná v roce 2018 na DPČ a vykonávala příležitostné práce při údržbě sídla podniku.

Finanční dary zasílejte na číslo účtu: 274220609/0300

Děkujeme vám